logo

Sıralama ve Trafik Arttıran 6 Başlık Etiketi

Kategoriler | SEO Taktikleri | SEO Haberleri | SEO Yazılımları | SEO Okulu |
Etiketler | seo danışmanlığı | sosyal medya ajansı | sosyal medya pazarlama | seo teknikleri | google reklam verme | Seo paketleri | optimizasyon nedir | arama motorları | google SEO | Profesyonel SEO hizmeti | dijital ajanslar |

Big 153 9cbe4fdd 9a8c 4976 be8f 6a9556156c0c 92c782ca 4ce3 4caf 91f8 90c80a00ccd2

Artık seo çalışması için başlık etiketinin çok da ehemmiyetli olmadığını ve sıralamaları etkilemediğini zannedebilirsiniz. Ancak linke tıklanma oranını düşündüğümüz vakit; başlığın hâlâ büyük bir tesirinin olduğunu görmezden gelemeyiz. Şayet başlığa tıklanma oranı artarsa, trafiğiniz de artar. Trafik ise sıralamada yükselmenizi sağlar.

Bu yüzden ziyaretçilerinizin gördüğü ilk şeyi değiştirerek, sitenizin trafiğini arttırmayı tecrübe edebilirsiniz. Aşağıdaki 7 emare size bu süreçte yardımcı olabilir; ancak hepsinin sizin siteniz için doğru olacağını düşünmeyin. Gerçek başarıyı değişik stratejileri tecrübe yoluyla ele geçirebilirsiniz. Bu ipuçlarından bazılarını tecrübe edip başlık yaftası taktiğinizle alakalı fikir sahibi olabilirsiniz.

Tarihler
Bu sefer de daha bariz bir sayı türüne bakalım.“2017 sosyal medya pazarlama trendleri”, tarzında bir başlık dikkat çekecektir. Daha detaylı bir tarih vermek de olasıdır: “3 Haziran Juventus Real Madrid Finali.” Bu taktik her vaziyet için uygun olmayabilir; fakat hem muhtevalarınızı tarihe göre sıralamada, hem de ziyaretçilerin aktüel bilgiye erişme isteğini tetiklemede size yardımcı olacaktır.

Sayılar
Başlık etiketinde sayı bulunması ziyaretçilerin dikkatini çeker. “Başarılı seo paketleri 5 özelliği”, “Genç işsizlik oranı %25” gibi başlıklar ziyaretçiyi linke tıklamaya teşvik eder. Bunun sebebi psikolojide ‘bilişsel önyargı’ tecrübe et olgudur. Beynimiz, alaka çeken ve spesifik data sağlayan şeyleri seçer. Arama neticelerine göz gezdirirken çok fazla bilgiye boğuluruz. Beynimiz bu sırada güvenebileceği ve dikkatini çekebilecek bir netice arar. Bu noktada ise net bilgi vermesi en muhtemel olan veriye, başka bir deyişle sayılara yönelir. Başlık yaftasında sayı kullanarak trafiğinizi bu şekilde artırabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler
Google Search Console gibi araçları kullanarak sitenizin en çok tıklanma aldığı anahtar kelimeleri saptayabilirsiniz. Böylelikle ziyaretçilerin sitenizde bulmak istediği bilginin sizde olduğu iletisini başlık ile sağlayabilir ve tıklanma oranınızı artırabilirsiniz.

Etiket Uzunluğu
SEO’da başlık yaftası hususunda en çok tartışılan konu başlıkların uzunluğudur. Bazen “etek” gibi aşırı kısa başlıklarla karşılaşırken, bazen de “en uygun mini, çiçekli desenli etek modelleri ve ücretleri” gibi tüm anahtar kelimelerin stoklandığı upuzun başlıklar görebilirsiniz. Bunlardan ilkinin meselesi, fazla geniş bir alana hitap etmesidir. Başka bir deyişle pantolon dendiğinde erkek mi kadın mı, kumaş mı kot mu olduğu anlaşılmamaktadır. İkinci başlık ise o kadar uzun ki ziyaretçi arama sayfasında bu yaftası okumak istemeyecektir. Bu arada arama motoru da başlığın ne konusunda olduğunu kestiremeyecektir. Muhteva kemerle mi yoksa alakalı kot pantolonla mı alakalı; anlaması zor olacaktır.

Son vakitlerde yapılan bir çalışmada binlerce url’in başlık yaftası kısaltıldı. Bu çalışma nihayetinde sıralamalarda bir artış gözlemlendi. Başlık yaftasında en iyi karakter sayısı 50 ile 60 arasındadır. Bu başlıkta da seçeceğiniz anahtar kelime ziyaretçinizin arama yaparken kullandığı kelime olmalıdır.

Eş Manalı Kelimeler
Bir evvelki örnek başlıkta pantolonu hem başlıkta hem de kategoride kullandığımız için yafta içerisinde iki sefer geçmiş oldu. Bu her vaziyette istenen bir şey değildir. Diyelim ki “ucuz otel” alanında sıralamanızı yükseltmek istiyorsunuz. Vereceğiniz başka bir bilgi yoksa eş manalı kelimeler kullanarak hem başlığınızın karakter sayısını uygun hale getirip, hem de değişik şekillerde arama yapan ziyaretçilere erişebilirsiniz. Sözgelimi “ucuz ve indirimli otel” başlığı ucuz yerine uygun ücretli veyahut indirimli diyerek arama yapan ziyaretçilere de erişmenizi sağlar.

Harekete Geçirici İletiler (Call-to-action)
Trafik artışına akıl almaz katkı sağlayan bir taktiktir. “Satın al”, “Bul”, “İndir”, “Ara”, “Dinle”, “İzle” kelimelerini başlıkta kullanmak ziyaretçilere heyecan verir. Bir eylemi gerçekleştirebileceklerini anladıkları için linke tıklama isteği oluşturur. Arama motoruna bu kelimeleri yazmasalar dahi neticelerde görmeleri dikkatlerini çekecektir. “Aslan Kral” diye arattığında başlık etiketinde “izle” kelimesini gören kullanıcı o linke tıklarsa filmi izleyebileceğini bilir. Bu şekilde de tıklanma oranı artar.

En iyi ve en güncel teknikler ile çalışmak için Eskişehir Seo konusunda lider olan SeoUzmanın’a gelin. Eskişehir reklam firmaları arasında bir ekol olan firmamız ile çalışma fırsatını kaçırmayın.

 

Kategoriler: SEO Okulu

Etiketler: sosyal medya pazarlama, seo teknikleri, Seo paketleri, optimizasyon nedir, arama motorları

Geri