logo

Başarılı Video Pazarlama Stratejisi İçin 6 Yöntem

Kategoriler | SEO Taktikleri | SEO Haberleri | SEO Yazılımları | SEO Okulu |
Etiketler | seo danışmanlığı | sosyal medya ajansı | sosyal medya pazarlama | seo teknikleri | google reklam verme | Seo paketleri | optimizasyon nedir | arama motorları | google SEO | Profesyonel SEO hizmeti | dijital ajanslar |

Big 155 basarili video pazarlama stratejisi icin 6 yontem 060d96c8 8325 4242 8e6a b6cb29ff148b

Video pazarlamada başarılı olabilmek için kimi adımlarınızı doğru atmanız ve doğru bir taktik belirlemeniz oldukça ehemmiyetli. İnternet kullanıcılarının video muhtevalara gösterdiği alakanın artmasıyla birlikte markalar da video muhteva imalatına ağırlık vermeye başladı. İster seo çalışması isterse de sosyal medya pazarlama faaliyetleri yapın. Artık video pazarlama da bunlar kadar önemli bir hale geldi. Haylile de video muhteva ile ilgili da bir rekabet ortamı oluşmaya başladı.

Videolarınızın öne çıkması, izlenmelerinin artması ve videolarınızdan daha fazla geri dönüşüm sağlamak için muhtevalarınızın bu rekabetten sıyrılması ve öne çıkması gerekiyor. Bunu sağlamak için de taktiğinizi iyi belirlemeniz gerekecektir.

Videonun başındaki ilk birkaç saniye çok ehemmiyetli

Tüketicileri bir videonun tamamını çoğunlukla izlemiyor. İlk birkaç saniye videonun tamamının izlenip izlememelerini karar verilmesinde büyük rol oynuyor. İnternet üzerinde bir konunun dikkat alma müddeti 8,25 saniye gibi kısa bir süre olarak belirtiyor. Bu sebeple de videolarınızın başlangıç kısmı ve ilk kareleri oldukça ehemmiyetli.

Videonuzun başında bir yem ortaya atarak, tüketicileri videoya odaklamalısınız. Bu işi iyi yapan video üreticileri, videonun başında videonun içeriğine değin bazı özet bilgiler veriyor ve en ehemmiyetli bilgileri videonun içine gizliyor. Böylelikle izleyicileri videoyu izlemek zorunda bırakıyorlar. İlk saniyelerinizde böyle bir yaklaşımda olmak, izlenme sayılarınızı artıracaktır.

Facebook üzerinde alakalı hedef kitleye yönelin

Facebook’un hedefli reklamları aracılığı ile videolarınızı doğru hedef kitleye eriştirebilirsiniz. Bu araç doğru hedef kitleyi çekme ve videolarınızdan alacağınız geri dönüşümleri artırmak için bir hayli ehemmiyetlidir. Hedef kitlenizde olmayan kişilere videonuz göstermek ulaşımınızı artırabilir belki; ancak geri dönüşüm oranlarınızı etkilemeyebilir. Bu sebeple de hedefli reklamlar bu açıdan oldukça ehemmiyetlidir.

Yaş, cinsiyet, konum, dil ve alaka alanı gibi değişik amaçlamalar yapabildiğiniz bu reklam aracılı ile video içeriklerinizi direk ilgili kişilere eriştirebilir ve bu hedef kapsamına girmeyen kişilere videolarınızı göstermek zorunda kalmazsınız. Böylelikle elinizdeki reklam bütçesini, sizinle ilgili kişilere harcamış olursunuz.

Satıştan çok hikayeye odaklanın

İnsanlar hikayeleri severler ve iyi hikayeler de insanları içine çeker. Videolarınızda bir hikaye kurgusu üzerinde durmak ve insanları bu hikayenin içine çekebilmek daha fazla geri dönüşüm almanızı sağlar. Videolarınızın izlenmesini istiyorsanız izleyicileri videonun içine çekebilmeli ve onlara bir değer sunmalısınız. Yalnızca marka, ürün veyahut satış odaklı videolar görmezden gelinebilir.

İyi bir hikaye oluşturulması ve hikaye ile bağdaştırılmanın sağlanması izleme oranını arttıracaktır. Zira tüketicilerin ilk odağı marka değil hikaye olacaktır ve bu da onları videoyu izlemeye sürükleyecektir.

Hikayenizi sesli ya da suskun bir şekilde anlatabilmelisiniz

Instagram ve Facebook gibi platformlar üzerindeki videolar, otomatik oynatma özelliği açıksa ses kapalı olarak oynamaya başlıyor. Bunun yanı sıra kullanıcılar da bir videoyu ilk açtıklarında sessiz modda videoyu izleyebiliyorlar. Bu vaziyette da hikayenizi sessiz olarak da aktarabilmeniz oldukça ehemmiyetlidir. Çünkü yalnızca sese bağımlı kaldığınızda kullanıcıları kaçırma talihiniz artar.

Gerek hikayenin kurgusuyla gerek de videonuza ilave ettiğiniz metinlerle hikayenizi ve bilgilerinizi paylaşabiliyor olmanız gerekir.

Eyleme çağrı ifadeleri ilave edin

Kullanıcıları bir eyleme çağırmanız ve böylelikle de geri dönüşler almanız gerekir. Videonuzun içinde değişik yerlerde eyleme çağrı butonlarından istifade edebilirsiniz.

Kanalınıza abone olma

Videoya yorum yapma

Videoyu beğenme ve paylaşma

Diğer muhtevalarınıza yönlendirme

Bir ürün veyahut hizmetten söz ediyorsanız, bu ürünün landing sayfasına yönlendirmeler yaparak izleyicileri belli başlı eylemler gerçekleştirmeye yönlendirebilirsiniz.

Aramalara uyumlu yapın

Video platformları da bir arama motoru görevi yapmaktadır. Bilhassa Youtube, Google’dan sonra dünyadaki en büyük 2. arama motoru özelliğini taşımaktadır. Bu sebeple de video başlıklarınızı ve izah metinlerinizi aramalara uygun yapmanızda yarar vardır.

Başlıklar anahtar kelimeleri kullanmak,

Video’ya bir açıklama metni kullanmak ve bu açıklama metinlerinde de anahtar kelimeler kullanmak, kategorilerinizi belirlemek, etiketler ilave etmek, video platformlarındaki arama neticelerinde videolarınızın görüntülenmesini sağlar. Youtube videoları, Google aramalarında da görünmektedir. Bu sebeple de doğru anahtar kelimeler kullanmak, Google aramalarından videolarınıza yönlendirmelerin yapılmasını sağlar. Bunların yanı sıra diğer sosyal ağlarda fazla etkileşim almış videolar da Google aramalarında indekslenebiliyor. Bu sebeple de videolarda yapılacak olan seo çalışması da büyük önem taşıyor.

Eğer siz de başarılı videolar hazırlamak istiyorsanız Eskişehir reklam ajansları arasında bir ekol olan SeoUzmanın ile tanışın.

 

Kategoriler: SEO Okulu

Etiketler: sosyal medya ajansı, sosyal medya pazarlama, seo teknikleri, optimizasyon nedir, arama motorları

Geri