logo

DİKKAT ETMENİZDE FAYDA VAR: EN FAZLA YAPILAN 25 SEO HATASI!

Kategoriler | SEO Taktikleri | SEO Haberleri | SEO Yazılımları | SEO Okulu |
Etiketler | seo danışmanlığı | sosyal medya ajansı | sosyal medya pazarlama | seo teknikleri | google reklam verme | Seo paketleri | optimizasyon nedir | arama motorları | google SEO | Profesyonel SEO hizmeti | dijital ajanslar |

Big 212 dikkat etmenizde fayda var en fazla yapilan 25 seo hatasi 9109d7dc 119a 437d 9f9c e5a048ac457d

Sitelerimizi arama motoru dostu yaparken aynı zamanda kullanıcılarımız için harika bir adrese dönüştürmenin yolu bildiğiniz gibi Seo tekniklerini iyi bilip SEO çalışmaları yapmaktan geçiyor. Artan veri ile de birlikte Seo Danışmanlığı veren kurumlar artıyor ve artan rekabetin getirdiği koşullarda en iyi hizmeti vermeye çalışıyorlar. Sosyal medya uzman, sosyal medya pazarlama konusunda çok başarılı fikirlere sahip olsun ya da siteniz en iyi yazılıcı tarafından hazırlanmış olsun eğer bu hataları yapıyorsanız, arama motorları sitenizi bulmakta çok fazla zorlanacaktır.

1.       Sayfanızın Açılış Hızı

   Seo teknikleri konusunda her zaman belirttiğimiz gibi, sayfanızın açılış hızı kullanıcılarınız için her zaman çok önemli. Alışveriş mağazasının kapısında iki dakika boyunca bekletildiğinizi düşünün, tepkiniz ne olurdu? Beklemeye devam mı ederdiniz yoksa diğer bir mağaza ile mi devam ederdiniz? Optimizasyon çalışmalarınızı en başta bu noktaya odaklamanız çok önemli.

2.       Kötü Tasarlanmış Açılış Sayfası

  Karmakarışık olmuş bir mağazadan alışveriş yapabilir misiniz? Böyle bir mağazaya girmeniz ile çıkmanız büyük olasılıkla bir olacaktır. Açılış sayfanızın iyi tasarlanmış ve iyi yönlendirme içeren bir yapıya sahip olması çok önemli.

3.       Sayfaları Mobil Uyumlu Hale Getirmemek

  Kullanıcılarınızın alışkanlıklarını iyi takip etmiyorsanız, üzgünüz ama arama motorlarında birkaç sıra birden geride kalabilirsiniz. Çoğumuz arama yaparken artık telefonlarımızı kullanıyoruz. Bu konuda bir optimizasyon çalışmanız yoksa SEO konusunda ilk yapacağınız optimizasyon bu olabilr!

4.       Çok Fazla Dağınıklık

  Kullanıcı alışkanlıkları Dünya’nın neresine giderseniz gidin çok fazla ortak öğe içeriyor. Düzen isteği de bu başlıklardan biri. Sitenizin tasarımına her zaman çok özen gösterin. Birbiri içerisine girmiş yapılar, sitenizi SEO yönünden zayıf bırakacaktır.

5.       Site Haritası (sitemap)Kurmamak

  SEO konusunda yapılan en yaygın hatalardan bir de sitemap kurmamaktır. Site haritaları arama motorlarına sayfanızı göstermenin en iyi yoludur.

6.       Diğer Tarayıcılara Uygunluğu Test Etmemek

  Kullanıcı alışkanlıklarını her zaman en iyi şekilde hesaplamanın öneminden bahsetmiştik. Eğer sitenizin Google Chrome için test etmiş ama Firefox, Opera gibi tarayıcılar için test etmemişseniz, bazı fırsatları kaçırıyor olabilirsiniz.

7.       Yerel SEO Çalışmaları Yapmamak (local seach)

  Bildiğiniz gibi arama motorları sürekli olarak yeni algoritmalar geliştiriyor. Bunlardan bir yenisi de aynı kelimeleri ülkenin farklı yerlerinde yazarsanız sıralamalarınızın her iki yerde de aynı olmaz. Özellikle Google, sonuçları düzenlerken bundan böyle size en yakın yerde bulunan yerlere göre sıralamaları değiştirmekte. Bu sebepler Local SEO çalışmaları yapmak sizin için oldukça önemli.

8.       Sosyal Medya İçerisinde Varlık Göstermemek

  Seo teknikleri açısından atlanılan önemli başlıklardan birisi de sosyal medya çalışmaları yapmıyor olmak. Sosyal medya içersindeki varlığınız oldukça önemli.

9.       Belirsiz Harekete Geçirici Mesajlar (Call- to- Action)

  Call-to-Action kavramı dilimize harekete geçirici mesaj olarak alabiliriz. Hemen al, teklifi gör, ücretsiz kullan gibi ifadeler harekete geçirici mesajlara örnek olarak verilebilir. Bu mesajların net olması ve kullanıcıyı harekete geçiriyor oluşu oldukça Seo teknikleri açısından oldukça önemlidir.

10.   Faydasız İçerikler

  Arama motorları her zaman için sitelerin kendilerine yönelik değil, kullanıcılara yönelik olarak optimize edilmesini tavsiye eder. Arama motorları için oluşturacağınız, niteliksiz yazılar size sadece zaman kaybı olarak dönebilir.

11.   Eski İçerikleri Güncellememek

  Eski içeriklerinizi siteniz için tekrar kullanmanız ve onların yeni anahtar kelimeler ile güncellenmesi oldukça önemlidir.

12.   Etkili Olmayan İlerleme Teknikleri

  Outreach Marketing, müşterilerin kendi aralarında verdiği tavsiyelere ve psikolojik alışkanlıklarını inceleyen çalışmaları kapsar. Bu alanda uygulanan yanlış stratejiler sitenize ciddi zararlar verebilir.

13.   Uyumsuz İçerik  Yayını Yapılması

  Consist kelimesi SEO için çok önemlidir. İçeriklerinizin uyumlu olması Seo açısında oldukça önemlidir. İnconsist içerik çalışmaları Seo konusunda size zarar verebilir.

14.   İçeriğinin Reklamının İyi Yapılmaması

  Dünyanın en iyi içeriğini yapsanız bile reklamını çok iyi yapmalısınız. Sosyal medya bunun için iyi bir araç olabilir. İçeriğin okunuyor oluşu SEO açısında önemlidir.

15.   Resimler İçin Tanıtım Yazısının Kullanılmaması

  SEO konusunda yapılan en sık hatalardan biri de resimler için alt tags kullanılmaması.

16.   İlginç Olmayan Başlıklar

  Hem kullanıcılarınız için hem arama motorları için ilgi çekici başlıklar bulmanız çok önemli. Çalışmalarınız için başlık belirlemeyi en sona bırakmayın ve bunun için biraz vakit ayırın.

17.   İlgi Çekişi İçerik Üretmemek (Engaging Content)

SEO uyumlu içerik oluştururken dikkat etmeniz gereken birçok başlık okumuşsunuzdur. Yalnız tüm içeriklerinizin 1000 kelime olması gerçekten gerekmez (olursa iyi olur.) İlgi çekici içerikler oluşturmamanız SEO konusunda yaptığımız hatalardan, en yaygın olanlarından.

18.   Sıkıcı ve İlgisiz Resimler Kullanmak

  İçeriklerimizin her başlığı ile çok fazla özen ile ilgilenmeliyiz. Seçtiğimiz görseller yazımızın tanıtımı çok önemli. Alt tag kullanarak ilgi çekici, ilginç resimler kullanmak bizlere fayda sağlar.

19.   Sosyal Medya Paylaşım Fotoğraflarını Optimize Etmemek

  Her çalışmanız sizleri biraz daha ileri taşıyacak. Sosyal medya paylaşımlarınızın sitenizin tanıtımını içeren öğeler olduğunu unutmayın ve her zaman optimizasyonu bu konuda da göz ardı etmeyin.

20.   Ah Anahtar Kelimeler! (Keyword Stuffing)

  Arama motorlarının bizi fark etmesini sağlayan anahtar kelimeler tekrar tekrar kullanıldığında artık arama motorları bunu kolaylıkla kontrol edebilmekte. Eski bir black hat seo tekniği olan bu çalışma sitenizin banlanmasına neden olabilir.

21.   Uygun Bağlantı Eksikliği

  Her zaman bağlantılarınızın kırık olmadığına emin olun. SEO alanında en sık yapılan hatalardan biri de uygun bağlantı eksikliğidir.

22.   Kırık Link (Broken Links)

  Sitenizin her zaman uygun yönlendirmesine özen gösterin. Bağlantıların sağlıklı olduğunu göz önünde bulundurun.

23.   Etkili Olmayan Anahtar Kelime Çalışmaları

  Anahtar kelime analizlerinin iyi yapılması çok önemlidir. Maalesef en sık yapılan hatalardan biridir.

24.   Sürekli Analiz Sonuçlarının İzini Sürmek

  Kaliteli içerik üretmediğiniz sürece analiz sonuçları uzun vadede işinize yaramayacaktır.

25.   Kaliteli Sitelere Link Vermemek

  SEO konusunda yapılan en yaygın hataların sonuncusu da kaliteli sitelere link vermeme sorunu. Arama motorları verdiğiniz linkleri de takip eder ve sitenizi bu kriterler doğrultusunda da bir değerlendirmeye alır.

   Arama motorları içerisindeki sıralamanın önemi arttıkça, optimizasyon nedir sorusu da gidere artmakta.  Seo Danışmanlığı tam da bu noktada önem kazanmakta. Elimizdeki veriler hiç olmadığı kadar fazla ve bunun analizinin doğru yapılması gerekiyor. Profesyonel SEO hizmeti veren kurumlara ihtiyaçta artan veri miktarı ile doğru orantılı şekilde artmakta. Veri analizi için kullanabileceğimiz, Seo çalışması içerisinde kullanabileceğimiz çok sayıda araç olmasına rağmen iyi bir yorum gücü geliştirilemezse faydadan çok zarar görülebilir. 

  SEO, objektif veri raporlama ve analizinin etkili olmasına bağlı bir stratejidir.Verileri dinlemiyorsanız, size yanlış bir şey yaptığınızı söylese bile fark edemez ve kendinizi imha edebilirsiniz. Diğer taraftan, veriyi doğru analiz ederseniz, kendinizden emin bir şekilde yola devam edebilirsiniz. SEO konusunda yaşanan gelişmeleri sürekli takip etmeniz ve çalışmalar geliştirmeniz oldukça önemlidir. Kullanıcılarınıza daha iyi hizmet verirken aynı zamanda arama motorları için de optimizasyonunu sağlamak sizler için çok önemli. Bunun için en sık yapılan hatalara düşmemeniz ve sitenizi her zaman taze içerik ile beslemeniz kesinlikle en etkili SEO aracı olarak kullanılabilir.

Kategoriler: SEO Okulu

Etiketler: seo danışmanlığı, seo teknikleri, Seo paketleri, optimizasyon nedir, google SEO

Geri