logo

Sosyal Medya Pazarlaması İçin 7 Emoji Tavsiyesi

Kategoriler | SEO Taktikleri | SEO Haberleri | SEO Yazılımları | SEO Okulu |
Etiketler | seo danışmanlığı | sosyal medya ajansı | sosyal medya pazarlama | seo teknikleri | google reklam verme | Seo paketleri | optimizasyon nedir | arama motorları | google SEO | Profesyonel SEO hizmeti | dijital ajanslar |

Big 203 sosyal medya pazarlamasi icin 7 emoji tavsiyesi 6b943b06 d641 48ee a5ea 880fe7a67e34

Emoji kullanan çevrimiçi nüfusun %92’si pazarlamacıları harekete geçirebilir.

Emojiler, müşteri tabanınızla aynı dili konuşmanıza olanak tanır ve sosyal medya yayınlarınızı daha belirgin hale getirebilir. Ayrıca, pazarlama mesajınıza ve markanıza eğlenceli şeyler katarlar.

İşte Sosyal Medya Pazarlaması için kullanabileceğiniz bazı tavsiyeler:

1.   Emojilerin Mantıklı Olduğundan Emin Olun

Emojiler, bir mesajı tamamlamak içindir. Emoji eğer mantıklı gelmezse amacına ulaşamazlar. Bir meyve suyu markası düşünün, markasının yeni ürünün tanıtımını yaparken kalp, gülen surat, alkış, göz kırpan surat gibi ifadelerin hepsini hiçbir anlama gelmeyecek şekilde birlikte kullanıyor. Bu emojiler markanın mesajını tamamlamadıkları için amacına ulaşamıyor ve hedeflenen geri dönüşler alınamıyor. Emojileri kullanırken hangi mesajı tamamlamak istediğinizi belirleyin ve abartılı bir şekilde olmadan mesajınızı tamamlamak için mantıklı emojiler kullanın.

2.   Işığı Ciddi Konulara Tutmayın

Emojiler eğlencelidir, havalıdır, mesajı tamamlar ama bunu ciddiyeti yüksek konularda çokta tercih ederseniz beklediğiniz geri dönüşleri alamayabilirsiniz.

Bunu biraz daha uzaklardan bir örnek ile anlatalım. A.B.D seçim döneminde Hillary Clinton, sosyal medyayı etkin bir şekilde kullandı ama bir noktada ciddi şekilde yanıldı: ‘Öğrenci Kredileri’

Amerika’da öğrenim hayatları boyunca öğrencilere verilen krediler ilerleyen zamanda onlar için sıkıntılara neden olabiliyor. Clinton tam bu noktada sosyal medya iletişiminde emojilerden yardım almak istedi ve öğrencilere duygularını 3 tane emoji ile açıklamalarını istedi.

Emojileri kullanarak samimi bir dil kullanmak istedi ama emojilerin doğası buna pek müsait değil. Bu hareketi kullanıcıları tarafından çok kaba bulundu ve beklenen etkileşim alınamadı. Emojileri kullanmak istediğiniz zaman ve konulara çok dikkat edin, bunu yapmak istediğinizde ışığı ciddi konulara tutmamanızda fayda var.

3.   Zorlamayın

Emojiler, normal ifadelerinizin bir uzantısı olmalıdır ve bu nedenle asla zorlanmamalıdırlar.

Onları sosyal medya sohbetlerinde nasıl kullandığınızı düşünün. Alay ederken göz kırpabilir ve mutlu olduğunuzda gülümsetebilirsiniz. Sonra, elbette, birisini ya da başka bir şeyi sevdiğinizde emoji kalbe sahip olur.

İşletmenizde de kullanmak için emojinizin doğal olması gerekiyor. Belirli bir yayın için hangi emojinin size ait olduğunu düşünemiyorsanız, emojiye ihtiyaç yoktur.

Emojilerin kullanımı doğal gelmiyorsa, pratik yapmaya başlamanız gerekir. Onları kişisel konuşmalarınızda kullanmaya başlayın ve ardından iş yayınlarınıza dönmesine izin verin.

4.   İstemeden Yanlış Bir Mesaj Vermeyin

Emojileri kullanmak, tıkalı kurumsal kutudan çıkmak için eğlenceli bir yoldur, ancak birisinin vergilerine ihtiyaç duyması veya yeni bir bilgisayar kurulduğunda geri dönemeyebileceğiniz kadar dışına adım atmak istemezsiniz.

Seçtiğiniz emojiler asla markanızın mesajlaşmasından ayrılmamalıdır, yani bir finansal hizmetler şirketi işletiyorsanız, öpüşme öpücükleri emoji etiketini kullanmaktan kaçınmanız gerektiği anlamına gelir.

Öte yandan, daha hafif bir ortamda çalışırsanız, bu türden emoji iyi olur.

Herhangi bir şey göndermeden önce, markanızın mesajını düşünün ve emojinin, hedef kitlenizdeki herhangi bir kişiyi rahatsız edip etmeyeceğini kendinize sorun. Markanız için uygunsa, devam edin ve "Gönder" i tıklayın.

5.   Delirmeyin 

Emojileri kullanmak eğlencelidir. Bazı markaların onunla delirmesi daha da çok eğlenceli.

Kural olarak, aynı anda dörtten fazla emoji kullanmayın. Aksi takdirde, kitleniz ciddi bir emoji doz aşımı yaşayabilir.

6.   Kullandığınız Emojinin Anlamını Bilin

Gönderme yapmadan önce biraz araştırma yapın. Emojipedia, tüm emojilerin ayrıntılarını size sunar, sadece emojinin adını sözlüğe yazın ve anlam öğrenin.

7.   Kendi Emojisinizi Oluşturun

Emojiler markaları daha eğlenceli ve ilişkili hale getirir ve kendi emojinizi oluşturarak bu eğlenceyi bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz.

Eskişehir SEO ve reklam firmaları arasında edindiği tecrübeler ile eşsiz bir deneyim sunan SeoUzmanın ile siz de başarıya ulaşabilirsiniz. 

Kategoriler: SEO Okulu

Etiketler: sosyal medya ajansı, sosyal medya pazarlama, seo teknikleri, Seo paketleri, google SEO

Geri